KOMPOSTOWNIK

Obowiązek   kompostowania  odpadów  pochodzenia  organicznego,
a w szczególności pochodzących  z działki części  roślin wynika wprost z § 42 pkt 3 regulaminu ROD. W konsekwencji  w celu wykonania tego obowiązku na każdej  działce musi znajdować się kompostownik, który ma stanowić integralną część  każdej  działki.

§ 42
1. Działka musi być wyposażona w kompostownik.
2. Kompostownik oraz zamknięte pojemniki z nawozami płynnymi należy umieszczać w zacienionej części działki, w miejscu mniej widocznym, w odległości co najmniej 1 m od granic działki.
3. Działkowiec ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności pochodzące z działki części roślin.

Jeśli jednak  działkowiec uporczywie uchyla się od wykonania obowiązku kompostowania odpadów, Zarząd ROD powinien pisemnie wezwać działkowca do  wyposażenia działki w kompostownik  w określonym terminie. Jeśli to nie poskutkuje,  może to  być podstawą do  zastosowania procedury  wynikającej  z art. 36 ust. 3 Ustawy o ROD – wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej przy zastosowaniu przesłanki korzystania z działki w sposób sprzeczny  z przepisami  ROD.

Przepis ten może wydawać się pozornie pustym, ale biorąc pod uwagę  koszty wywozu  odpadów z terenu ROD i fakt zaśmiecania okolicznego lasu, należy stosować się do niego  nadzwyczaj  poważnie. Co  roku Zarząd wydaje coraz więcej  pieniędzy  na wywóz odpadów, z których sporą część stanowią niestety liście i skoszona trawa,
które działkowcy nagminnie wyrzucają do  kontenerów. Tymczasem regulamin NAKAZUJE stosowanie kompostownika.

W lipcu Zarząd dokona sprawdzenia, czy każda działka posiada kompostownik.

Zarząd ROD Mostki

GALERIA

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

© 2016 Rodzinny Ogród Działkowy | Wszelkie prawa zastrzeżone | Design by RaVViK

Please publish modules in offcanvas position.